ul. Kościelna 8
62-860 Opatówek
Proboszcz Parafii - ks. Władysław Czamara
www.parafiaopatowek.pl
Neogotycki kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa powstał z przebudowy poprzednich budowli sakralnych – gotyckiej świątyni p.w. św. Doroty zbudowanej ok. 1360 r. staraniem arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego i kościoła przebudowanego przez właściciela dóbr opatóweckich Józefa Zajączka ok. 1820 r. według projektu Chrystiana Piotra Aignera. Ostatnią przebudowę w latach 1905-1910 zaprojektował Konstanty Wojciechowski. Po przebudowie kościół jest orientowany. Posiada dwie wieże od strony wschodniej i jedną niższą od strony zachodniej nad prezbiterium, będącą pozostałością poprzedniego kościoła. Nawiązaniem do dawnej budowli są także półkolumny otaczające zewnętrze mury świątyni. Z prawej strony prezbiterium znajduje się kaplica św. Anny, z lewej zakrystia.
Wnętrze kościoła jest obszerne, trzynawowe. Drewniany, bogato zdobiony ołtarz w prezbiterium ma charakter neogotycki i został wykonany przez poznańskiego snycerza R. Nowakowskiego w 1912 r. Fundatorami ołtarza byli ewangelicy: Ferdynand Nitsche, właściciel fabryki sukna w Opatówku i jego żona Maria. W centralnej części ołtarza, przypominającego kształtem zabytkową gotycką monstrancję, nad tabernakulum, znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nad nim umieszczona jest figura Matki Boskiej. Po obu stronach figury Pana Jezusa znajdują się postaci patronów Polski: z prawej św. Stanisława z mieczem, z lewej św. Wojciecha z tekstem Bogurodzicy i pastorałem. Centralna figura jest zasłaniana obrazem św. Doroty, która była patronką poprzednich kościołów w Opatówku. Odsłanianiu figury Serca Jezusowego towarzyszą dźwięki intrady skomponowanej przez Fryderyka Stankiewicza. Po obu stronach tabernakulum znajdują się płaskorzeźby: z lewej strony przedstawiająca ofiarę Melchizedeka, z prawej strony – ofiarę Abrahama.
Ściany prezbiterium pokrywała od 1937 r. polichromia autorstwa Jerzego Wronowskiego, ucznia Józefa Mehoffera, która została zamalowana w 1970 r. W 2011 r. odsłonięto ją i zrekonstruowano dzięki ofiarności parafian i staraniom proboszcza ks. Władysława Czamary. W tym samym roku został odrestaurowany neogotycki ołtarz.
Na ostatnim filarze zamocowano tablicę poświęconą budowniczemu kościoła ks. dr. Adamowi Marczewskiemu, proboszczowi parafii Opatówek w latach 1903-31.
W prawej nawie bocznej znajduje się ołtarz p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, który prawdopodobnie znajdował się w ołtarzu głównym poprzedniego kościoła. Po bokach znajdują się obrazy: św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.
Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1948 r., w której umieszczono 3 dzwony o imionach: Piotr, Paweł i Dorota wykonane w latach 20. XX w. oraz kaplica przedpogrzebowa.
tekst: Jadwiga Miluśka-Stasiak
zdjęcia: Rafał Saganowski