W czasie II rozbioru Polski, kaliskie zostało objęte zaborem pruskim. Rząd zaborcy skonfiskował dobra arcybiskupie i przekazał na rzecz skarbu. Po opuszczeniu tych ziem przez Prusaków i utworzeniu Księstwa Warszawskiego, Napoleon I podarował w 1807 roku olbrzymi klucz dóbr opatóweckich generałowi Józefowi Zajączkowi, późniejszemu namiestnikowi Królestwa Polskiego, jako własność dziedziczną. Od tego czasu rozpoczął się okres świetności w dziejach miasta. Generał Józef Zajączek postanowił zbudować rezydencję na miarę sprawowanego przez siebie urzędu. Na miejscu zrujnowanego zamku arcybiskupów zbudował pałac, który projektowali najlepsi w tych czasach architekci warszawscy. Powstały wówczas także solidne, istniejące do dziś zabudowania folwarczne, domek gotycki zwany "cukiernią"i oficyna pałacowa. Następcy generała Zajączka - Radoszewscy - doprowadzili majątek do kwitnącego stanu. Jego urządzenie należało do najnowocześniejszych w królestwie.
Od połowy XIX wieku majątek w Opatówku zmieniał właścicieli. Ostatnimi była rodzina Schlößerów pochodząca z Ozorkowa. Zięć Karola Schlößera - Konrad Wünsche - został stracony w lesie skarszewskim przez Niemców 19 stycznia 1945 roku wraz z innymi uczestnikami konspiracji antyniemieckiej. W Opatówku urodzili się bracia Agaton i Stefan Gillerowie. Ich ojciec Jan kanty Giller był oficerem napoleońskim, a następnie, przez 20 lat, burmistrzem Opatówka. Agaton Giller (1831-1887) był historykiem, publicystą, politykiem. Za patriotyczna działalność został zesłany na Sybir. Całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz niepodległości Polski i zachowania tożsamości narodowej Polaków. Był członkiem Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym, czynnym działaczem na emigracji, jednym z organizatorów Muzeum Polskiego w Raperswilu, a także organizatorem Związku Narodowego Polskiego w Ameryce.
Stefan January Giller (1833-1918) był poetą, nauczycielem literatury polskiej w szkołach kaliskich i działaczem kulturalno-społecznym. Dzięki jego patriotycznej postawie i odwadze kaliska młodzież poznawała polską literaturę i historię w czasach szczególnego nasilenia akcji rusyfikacyjnych.
p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który powstał na miejscu poprzedniego. Architektem neogotyckiego kościoła był Konstanty Wojciechowski. W tym czasie zaczęły powstawać pierwsze organizacje o charakterze patriotyczno-społecznym. Wybuch I wojny światowej zahamował rozwój Opatówka, ale zmobilizował opatowian do uczestniczenia w walce na rzecz odzyskania niepodległości. Od 1917 roku działał na terenie Opatówka oddział POW.
Po zakończeniu wojny w 1918 roku rozpoczęła działalność 7-klasowa szkoła powszechna. W czerwcu 1919 r. odwiedził Opatówek nuncjusz Achille Ratti - późniejszy papież Pius XI.
W tym samym roku powstała Preparanda Nauczycielska, a później Seminarium Nauczycielskie i Seminarium dla Ochroniarek. Fabryka Lalek i Zabawek Drewnianych braci Pinczewskich produkowała znane w Polsce piękne lalki, powstała Kasa Stefczyka, a w 1938 roku podłączono Opatówek do elektrowni w Kaliszu. W okresie międzywojennym działało w Opatówku wiele organizacji o charakterze kulturalno-społecznym: Narodowa Organizacja Kobiet, "Sokół", Związek Strzelecki, Straż Ogniowa, organizacje harcerskie, katolickie, orkiestry dęte, teatry amatorskie i chóry.