Aktualności

Wycieczka do Trójmiasta

[ 2018-05-25 ]
W dniach 22 - 25 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Rajsku pod opieką p. Ewy Cichorek i p. Małgorzaty Burdelak odwiedzili Trójmiasto. Każde miasto turystyczne ma ciekawe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Trójmiasto to nie jeden organizm miejski, ale trzy miasta, w których znajdziemy kilkanaście takich atrakcji. W planie naszej wycieczki oczywiście nie mogło zabraknąć gdańskiej fontanny Neptuna, majestatycznego Żurawia, sopockiego molo czy gdyńskiego klifu.
Ponad 1000 - letni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy". Większość obiektów skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej i przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od Bramy Wyżynnej, otwierającej Drogę Królewską, prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się w większości z XVI i XVII wieku. Znajdziemy tu też nawiązania do gotyku. Nad zabudową ulicy góruje gotycki właśnie Ratusz Głównego Miasta, najokazalsza i najcenniejsza budowla dawnego Gdańska. Po pamiątkowym zdjęciu przy symbolu miasta - Fontannie Neptuna - wszyscy udali się na półwysep Westerplatte, czyli miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. W tym miejscu w latach 1926 - 1939 działała wojskowa składnica tranzytowa. Jej wrześniowa obrona w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców. Wracając z Westerplatte zahaczyliśmy o największy obiekt sportowy na Pomorzu - Stadion Energa Gdańsk, zwany Bursztynową Areną. Wybudowany na EURO 2012, dziś jest siedzibą gdańskiego klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk.

Będąc w Trójmieście nie wolno ominąć wizyty w Gdyni. Powstała ona w 1926r. i jest miastem portowym, które łączy funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. Zwiedzanie miasta zaczęło się od wizyty na Skwerze Kościuszki, który jest najbardziej znanym placem w mieście. Tutaj znajduje się Akwarium Gdyńskie, w którym można poznać tajemnice morskich głębin. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata: Afryki, Ameryki Północnej czy Południowej. Dodatkową atrakcją było uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych "Geologia Morza Bałtyckiego". Były to zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie dowiedzieli się skąd się wziął bursztyn w morzu i ile lat liczy Bałtyk; używali mikroskopów, żeby przyjrzeć się skałom z bliska i porównać ich budowę. Sprawdzali, co się dzieje, kiedy poleje się skały kwasem solnym oraz dlaczego czasem warto zabrać ze sobą magnes na plażę.

Będąc w Gdyni, trudno nie zajrzeć na plażę, żeby zobaczyć Orłowski Klif - jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody. Ta 60 - metrowa skarpa uważana jest za gdyńską ikonę. Na koniec perełka Sopotu - najdłuższe drewniane molo o długości 512 metrów. Na jego krańcu usytuowana jest marina, która w sezonie wypełniona jest przez jachty i katamarany. Stąd też można podziwiać Zatokę Gdańską, trójmiejskie wybrzeże oraz miasto Sopot, gdzie od strony brzegu króluje słynny Grand Hotel. Oczywiście oprócz zwiedzania najważniejszych miejsc Trójmiasta był również czas na relaks na plaży. Była i gra w piłkę, spacery wzdłuż wybrzeża, budowa rzeźb czy leniuchowanie na ciepłym piasku. To była bardzo udana wycieczka.

Tekst: Szkoła Podstawowa w Rajsku

Kalendarz wydarzeń

grudzień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek