Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w tym dniu pragnie zwrócić szczególną uwagę na problem samego spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach, jak też zagrożeń zdrowotnych wynikających z jego nadużywania. Szacuje się, że obecnie około 2,3 miliarda osób na całym świecie pije alkohol. Według PARPA statystyczny Polak wypił w 2020 roku niemal 9,6 litra napojów alkoholowych w przeliczeniu na 100 proc. alkohol. Z danych tych wynika, że spożycie w 2019 r. było najwyższe od 1993 r. (6,52 litra), czyli odkąd sięgają statystyki. Według Nielsena w 2020 roku Polacy wydali na alkohol niemal 40 miliardów złotych, czyli o 7 proc. więcej niż w poprzednim roku.
Alkohol zawsze uzależnia, czy to w dużych ilościach, czy rozkładanych w odstępach czasowych - tych, którzy mają predyspozycje do uzależnień. Niewątpliwie osoba ze Zespołem Zależności Alkoholowej potrzebuje pomocy, bo bez niej zatopi nie tylko smutki, ale swoje zdrowie, a nawet życie.
Światowy Dzień Trzeźwości ma na celu zwrócenie uwagi na problem alkoholizmu i zagrożeń z tego wynikających. Alkohol jest czynnikiem ryzyka pojawienia się przemocy w rodzinie. Szczególnie dzieciństwo naznaczone problemem alkoholizmu i przemocy rzutuje na całe życie. Warto w czasie takich dni przypominać, że problem alkoholizmu nie dotyczy tylko pojedynczych ludzi, ale całego społeczeństwa, które w czasie pandemii zaczęło niestety chętniej sięgać po różne używki, nie tylko alkohol. Od lat obniża się wiek inicjacji alkoholowej młodych ludzi. Po pierwsze w swoim życiu piwo sięgają już dzieci w wieku szkolnym, aby udowodnić otoczeniu swoją „dorosłość”. Należy także pamiętać, że im wcześniejsza inicjacja, tym większe ryzyko uzależnienia. Zespół Zależności Alkoholowej (alkoholizm) to jedna z najpoważniejszych chorób, która dotyka wszystkich, bez względu na stopień rozwoju państwa, bogactwa czy położenia geograficznego. Niesie za sobą negatywne skutki zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym.
Osoby, u których nadużywanie alkoholu doprowadziło do powstania uzależnienia od alkoholu, potrzebują pomocy specjalistycznej oraz wsparcia samopomocowego w grupach AA. Taką pomoc mogą uzyskać zgłaszając się do:
Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia MULTIMED
ul. Majkowska 13a, 62-800 Kalisz
Telefon: 62- 501 86 18
Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
ul. Lipowa 5 62-800 Kalisz
Telefon:62-76 720 57
Punkt Konsultacyjny
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu
ul. Parkowa 1 62-860 Opatówek
każdy wtorek w godz. Od 1200 do 1600
Telefon 62 5014292
Stowarzyszenie Trzeźwościowe POMOCNA DŁOŃ w Opatówku
ul. Poprzeczna 2 62-860 Opatówek
Pierwszy czwartek miesiąca godzina 18:00
Email: kulepszemu@wp.pl
Grupa Wsparcia AA IDYLLA w Opatówku
ul. Poprzeczna 2 62-860 Opatówek
każda sobota godz. 18:00
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Opatówku
Pl. Wolności 18, 62-860 Opatówek pok. nr 4
Telefon: 62 76 18 425 wew. 21
plan posiedzeń komisji https://gopsopatowek.pl/gminna-komisja-rozwiazywania-problemow-alkoholowych/)
Każda osoba uzależniona może podjąć swoją własną decyzję o jak najdłuższym „dniu trzeźwienia”, pozbawionym problemów, które spowodowało używanie alkoholu.
GKRPA w Opatówku