Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku zgodnie z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023 w dniach 26-27 kwietnia 2022 r. skoordynował realizację programu zajęć wychowawczo - profilaktycznych "Debata".
Warsztaty zostały przeprowadzone na terenie Szkół Podstawowych w Opatówku, Chełmcach, Rajsku, Tłokini Wielkiej dla uczniów VII klas (8), w wymiarze 3 godzin dydaktycznych dla każdej grupy. Realizator: Centrum Działań Profilaktycznych Grzegorz Kucharczyk, Dawid Droździkowski.
Program prof. dr hab. Krzysztofa Wojcieszka jest adresowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych, w przypadku których w większości nie miała jeszcze miejsca inicjacja alkoholowa. Program „Debata” ma za zadanie opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków psychoaktywnych. Program jest rekomendowany Ośrodek Rozwoju Edukacji. Realizacja programu oparta jest o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.
Zgodnie z założeniami programu, efektem zastosowanych strategii w programie powinno być: zmniejszenie tendencji do zachowań ryzykownych związanych z alkoholem podejmowanych przez młodzież, ukształtowanie właściwych przekonań normatywnych dotyczących picia alkoholu, zmniejszenie ryzyka wystąpienia krótkoterminowych i odroczonych konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz integracja środowiska szkolnego i rodzinnego w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia.
Program Profilaktyczny Debata to program z zakresu profilaktyki alkoholowej, którego celem jest: wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia, wzmocnienie tendencji do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych. Ponadto zwrócono uwagę na rozwijanie swoich zainteresowań, pasji aktywnie spędzając wolny czas. Młodzież chętnie brała udział w ćwiczeniach, zadaniach, dzięki którym miała możliwość nabywania wiedzy potrzebnej w przyszłości w dokonywaniu właściwych wyborów (bycia trzeźwym). Warsztaty wskazały młodzieży jak cienka jest granica między trzeźwym życiem, a uzależnieniem. Uczniowie przekonali się również czy zasłyszane opinie związane z używkami są prawdziwe. Wychowankowie podsumowując zajęcia wydali bardzo pozytywne opinie i zadeklarowali chęć udziału w tego typu warsztatach i formach pracy w grupie rówieśniczej.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku składa szczególne wyrazy podziękowania Dyrektorom Placówek Oświatowych za umożliwienie przeprowadzenia zajęć dla młodzieży.