Aktualności

Bezpieczna praca przy pozyskiwaniu drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego

[ 2022-12-13 ]
Drewno to surowiec często wykorzystywany w gospodarstwie rolnym pożytkowany do wielu celów, m.in. ogrzewania powierzchni mieszkalnej i gospodarczej, przygotowywania karmy dla zwierząt, jako materiał do budowy płotów, zagród, koryt czy dachów.

Przerzynanie drewna z użyciem pił łańcuchowych, wiąże się z ryzykiem poważnych w skutkach wypadków. Warto poznać zasady, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko poważnych urazów, podczas prac związanych z pozyskiwaniem drewna, przy pomocy pilarki, łuparki czy też ostrych narzędzi  np. siekiery. Przed przystąpieniem do pracy pilarką należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi, a także sprawdzić działanie hamulca bezpieczeństwa, stopień napięcia i ostrość łańcucha. Łańcuch powinien być naciągnięty, tak by nie zwisał z prowadnicy, a jednocześnie, by można go było swobodnie przesuwać. Przynajmniej raz w sezonie łańcuch powinien  być oddany do profesjonalnego ostrzenia w punktach serwisowych. Trzeba również pamiętać o uzupełnianiu oleju, który odpowiada za właściwe smarowanie prowadnicy pilarki łańcuchowej.

Praca przy pozyskiwaniu drewna zagrożona jest dużym ryzykiem wypadku, dlatego należy m.in.: używać atestowanych urządzeń i narzędzi, nie pracować pilarką, podczas trudnych warunków atmosferycznych (opady, wiatr), używać odzież ochronną, przy załadunku i rozładunku, przestrzegać dopuszczalnych norm dźwigania. Na czas pracy poza obejściem, należy zabierać ze sobą apteczkę i telefon. Do PT KRUS w Kaliszu zgłoszono wypadek przy obsłudze pilarki. Rolnik sam podcinał w zagajniku konary, piła odbiła i prowadnica  uderzyło w udo poszkodowanego. W tym czasie ojciec poszkodowanego udał się  z kanistrem do budynku mieszkalnego po paliwo, potrzebne do piły łańcuchowej. Nie było osoby towarzyszącej, która mogła by udzielić  pomocy rannemu. Noga bardzo krwawiła i był długi czas oczekiwania na pomoc, kiedy ojciec wrócił, zobaczył co się stało, dopiero wezwał karetkę Pogotowia. Zbyt późna interwencja i pomoc skutkowała utratą przez młodego rolnika kończyny dolnej. Przed przystąpieniem do ścinki w sadzie lub własnym lesie, należy zapewnić sobie pomoc drugiej osoby. Podczas pracy pilarką wymagane są środki ochrony indywidualnej tj. hełm ochronny, ochronniki słuch, okulary ochronne ewentualnie siatkowa ochrona twarzy, rękawice ochronne, spodnie z materiału odpornego na przecięcie pilarką, buty ze stalowymi podnoskami i przeciwpoślizgowymi podeszwami. Wskazane jest, by początkujący rozpoczynali użytkowanie pilarek od przecinania okrągłych kawałków drewna na koziołkach-stojakach do cięcia drewna. Podstawą bezpiecznego uruchamiania pilarki jest unieruchomienie jej korpusu „z ziemi” poprzez włożenie stopy w tylny uchwyt sterujący lub w pozycji stojącej. Należy unikać pracy pilarkami elektrycznymi, podczas deszczu i w warunkach dużej wilgotności. Pracując pilarką, należy przestrzegać następujących zasad:

Nigdy nie należy unosić pilarki powyżej linii barków, należy przyjąć  odpowiednia postawę, podczas pracy pilarką. Zachować ostrożność podczas okrzesywania drzew, ponieważ istnieje możliwość przypadkowego zetknięcia się strefy odbicia z gałęzią lub pobliskim drzewem. Pilarkę przenosić z wyłączonym napędem i włączonym hamulcem bezpieczeństwa oraz  z nałożoną na prowadnice osłoną transportową.

Stosowanie się do wszystkich wskazań jest gwarancją uniknięcia wypadkowi  i zachowania  bezpieczeństwa pracy. Wystarczy jeden błąd, aby ryzyko wypadku znacznie wzrosło. Także w przypadku łupania drewna siekierą, należy pamiętać o jej wcześniejszym sprawdzeniu. Szczególna uwagę, należy zwróci na ostrze, czy jest odpowiednio naostrzone oraz poziom jego osadzenia. Wszelkie pęknięcia, otarcia i uszczerbki mogą wpływać na poziom bezpieczeństwa, podczas pracy siekierą. Należy pamiętać także o tym, by pieniek służący do rąbania był odpowiedniej wysokości i był stabilny. Podczas łupania siekierą  nie wolno przytrzymywać kloca rękoma! Zawsze należy stosować  rękawice oraz okulary ochronne. Łuparki to bardzo przydatne, ale też niebezpieczne urządzenia dla użytkownika. Pod żadnym pozorem nie wolno dokonywać w takich maszynach amatorskich przeróbek.

Do PT KRUS w Kaliszu zgłoszono wypadek  przy użyciu łuparki elektrycznej własnej konstrukcji. Łupane świdrem drewno gwałtownie obróciło się i przygniotło palec  rolnika, który przytrzymywał łupane drewno. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany doznał częściowej amputacji palca u ręki. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, w trosce o własne zdrowie i życie warto pomyśleć o poprawie stanu bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Jednak, gdy zdarzy się wypadek przy pracy rolniczej, należy zgłosić go bez zbędnej zwłoki, w najbliższej jednostce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Miejsce i przedmioty związane z wypadkiem, należy w miarę możliwości zabezpieczyć do czasu przeprowadzenia oględzin przez pracownika Kasy.

Placówka Terenowa KRUS w Kaliszu

Prewencja

Kalendarz wydarzeń

kwiecień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
8 9 10 11 [ 12 ] 13 14
15 16 17 18 19 20 [ 21 ]
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek