Celem zajęć było upowszechnianie wiedzy na temat szkód wynikających z uzależnień. Uczestnikami zajęć były osoby w podeszłym wieku. Zadanie wykonano w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023. Edukację profilaktyczną zapewniła Sylwia Dziedziczak - specjalista psychoterapii uzależnień. Zajęcia były prowadzone równolegle w dwóch grupach wiekowych uczestników przez 2 prowadzących. Warsztaty oprócz treści edukacyjnych były poszerzone o zajęcia taneczno – ruchowe i kulinarne – abc zdrowego żywienia.
Seniorzy bardzo chętnie uczestniczyli w każdych zajęciach. Mieli okazję wyciszyć się podczas zajęć przy użyciu instrumentów muzycznych. Zajęcia te przebiegały w wesołe i przyjaznej atmosferze. Wszyscy brali w nich udział bez oporu. Zajęcia profilaktyczno edukacyjne były przeplatane warsztatami kulinarnymi, ruchowymi i tanecznymi. Warsztaty te były propozycją spędzania wolnego czasu bez substancji psychoaktywnych. Uczestnicy brali udział w treningu Jacobsona w celu zmniejszenia napięcia emocjonalno mięśniowego. Psychoedukacja dotyczyła zdrowego stylu życia, a w szczególności: snu, regularnych badań, zbilansowanej diety, równowagi psychicznej, aktywności fizycznej, stresu i relacji.
Ruch i taniec promowano jako alternatywę dla używania alkoholu a także nudy senioralnej. Podczas zajęć tanecznych uczestnicy udzielili pozytywnych informacji zwrotnych dotyczących zajęć. Warsztaty spotkały się z zainteresowaniem ze strony odbiorców.
Badania wskazują na coraz większy problem choroby alkoholowej u osób starszych. Wiedza dotycząca wpływu alkoholu na człowieka nadal jest mało powszechna. Często rozpowszechniane są błędne przekonania i mity. Celem programu była weryfikacja tych mitów i przekonań. Podczas zajęć skupiano uwagę odbiorców na zagadnieniach związanych z zagrożeniami związanymi z piciem alkoholu w starszym wieku. Zapoznano z problematyką uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia oraz pogłębiano wiedzę na temat szkodliwości alkoholu na organizm i psychikę starszych osób. Poruszano też temat wpływu alkoholu na mózg. Podczas zajęć odwoływano się do najnowszych badań nad ludzkim mózgiem. Motywowano uczestników warsztatów do utrzymywania abstynencji.
Dla osób chętnych poświęcono też czas na rozmowy i konsultacje indywidualne ze specjalistą terapii uzależnień.
Efekty zajęć są procesem oddalonym w czasie w podejmowaniu dobrych decyzji przez uczestników, nie popadanie w zniewolenia jakie na nich czyhają we współczesnym świecie a także skorzystanie z twórczych sposobów spędzania wolnego czasu bez używek wybierając zdrowie zamiast nich.
„Im większe zrozumienie, tego co się dzieje w mózgu, tym zdrowszy staje się nasz świat wewnętrzny”. Daniel Siegel