Aktualności

Wyjazd profilaktyczno-krajoznawczo-edukacyjny do Torunia

[ 2024-06-14 ]

W dniach 10-11 czerwca dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Słoneczko” wraz z rodzicami i opiekunami  uczestniczyły w wyjeździe profilaktyczno - krajoznawczo - edukacyjnym  podczas którego miały możliwość zwiedzania pięknych zakątków naszego kraju, a dokładnie słynne miasto Toruń – miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika.

Pierwszym punktem wyjazdu były warsztaty w Żywym Muzeum Piernika. W humorystyczny sposób dzieci dowiedziały się o sposobie wypiekania pierników, poznały egzotyczne przyprawy, a co najważniejsze same mogły wyrobić ciasto i nadać kształt piernikom. Wypieczone dzieła zabrały na pamiątkę. Po warsztatach piernikarskich na drugim piętrze Muzeum odbyła się  prezentacja manufaktury z początku XX wieku: oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcja woskowych form.

Następnie  wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, poznaliśmy  legendę związaną z tą „krzywą” budowlą i każdy  mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy, opierając się plecami o ścianę wieży, równowagę utrzyma tylko człowiek prawy i uczciwy. Oglądaliśmy m. in. zabytkowe kamieniczki, Katedrę Świętojańską - najstarszy gotycki kościół Torunia, Piernikową Aleję Gwiazd, pomnik osiołka, fontannę Flisak  ze złotymi żabkami, statuetkę pieska Filusia, mury obronne Starego Miasta oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.  Po dniu pełnym atrakcji  udaliśmy się na miejsce noclegu do  hotelu na obrzeża Torunia, gdzie na dzieci czekał ciąg dalszy atrakcji, takich jak:  stół do bilarda,  piłkarzyki,  plac zabaw i basen.

Drugi dzień pobytu w Toruniu zaraz po pożywnym śniadaniu rozpoczął się  od zajęć profilaktycznych prowadzonych przez asystenta rodziny. Nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania Domu Mikołaja Kopernika, wędrówka po korytarzach, którymi kroczył sam Kopernik była pełna niespodzianek i odkrywała niesamowite fakty z życia słynnego astronoma. Zobaczyliśmy odtworzony we wnętrzu średniowieczny układ pomieszczeń z wystrojem z epoki, liczne pamiątki po astronomie, a także różnorodne przyrządy astronomiczne. Następnie ulicami miasta przeszliśmy do  Planetarium na  seans, który dostarczył  wielu  wrażeń a także udzielił odpowiedzi na pytania: jakie mamy gwiazdozbiory, dlaczego są pory roku, skąd się bierze dzień i noc oraz jak zmienia się niebo w ciągu roku. Patrząc w sufit oglądaliśmy film o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym oraz uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia  toruńskich pierników i pamiątek.  Na zakończenie pobytu udaliśmy się na pyszny obiad.  Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć.

Uroki Torunia - miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO na długo zostaną w naszej pamięci! Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu.

Realizacja zgodnie z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2024-2025.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

lipiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [ 28 ]
29 30 31        
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek