21 marca 2025 r. zrealizowano szkolenie pt. „Wychowanie bez przemocy” dla rodziców zainteresowanych rozwinięciem swoich umiejętności wychowawczych działanie przeprowadzone w ramach ogólnopolskiej kampanii „Reaguj na przemoc!”. Patronat honorowy nad realizacją kampanii sprawuje Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki. Planowane działania z wykorzystaniem dobrze opracowanych publikacji edukacyjnych przez Krakowską Akademię Profilaktyki. Cel kampanii to uwrażliwienie mieszkańców na problem przemocy oraz uświadomienie krzywdzonych osoby, że nie są same. Ambasador kampanii Adela Pokojowczyk powitała zainteresowanych rodziców informując ich o zasadności realizacji tak ważnego przedsięwzięcia.
Program szkolenia:
„Wychowanie bez przemocy” – metody i strategie budowania porozumienia w rodzinie
1. Komunikacja – czyli jak mówić, jak słuchać, jak się zachować, aby stworzyć warunki
do prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka.
2. Świat emocji dziecka i rodzica – rozpoznanie, nazywanie i panowanie nad emocjami.
3. „Wychowanie bez porażek” T. Gordona.
4. Pochwała vs. Kara w procesie wychowania.
5. Specyfika kryzysu dorastania, a kształtowanie się zachowań agresywnych i przemocowych u dzieci i rodziców (wielopłaszczyznowe ujęcie tematu)
a. Przyczyny i skutki zachowań agresywnych i autoagresywnych,
b. Zachowanie agresywne a zaburzenie,
c. Domowa profilaktyka zachowań agresywnych (elementy treningu zastępowania agresji).
6. Bariery komunikacyjne, a sposoby na ich konstruktywne przełamywanie z dala od przemocy.
7. Rodzic lustrem dla dziecka – wpływ nastroju i zachowań rodziców na budowanie relacji.
Realizator szkolenia PROGRES Rzeszów
Szkolenie przeprowadził Aleksander Szczepański – psychoprofilaktyk, instruktor terapii uzależnień, specjalista w zakresie uzależnień i przemocy z uprawnieniami działań profilaktycznych i interwencyjnych, absolwent studiów magisterskich z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław. Specjalista PARPA w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych.
Uczestnicy szkolenia byli usatysfakcjonowani udziałem, jakością i poziomem przeprowadzonych zajęć. Rodzice zostali uhonorowani Certyfikatami dokumentującymi ukończone szkolenie oraz otrzymali publikacje Kampanii „Reaguj Na przemoc!” profesjonalnie opracowane przez Krakowska Akademie Profilaktyki w Krakowie.
Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii"
22 668-70-00 116 123
Poradnia działa 7 dni w tygodniu 24h; Dyżury pełnią przeszkoleni specjaliści.
Infolinia przeznaczona jest dla osób w kryzysie emocjonalnym, w tym ze szczególnym uwzględnieniem osób doświadczających przemocydomowej.
Realizacja szkolenia zgodnie z Gminnym Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2024-2025